Onemocnění kojenců

Onemocnění kojenců

Kojenec je velmi křehká a závislá bytost.

Potřebuje neustálou péči, mnoho něžnosti a pozornosti. Rodiče jsou zde proto, aby byli u něho přítomni, aby se o něj starali a pečovali. Čištění nosu provádějte kolem nosních dírek pomocí kousku bavlněného knotu navlhčeného do fyziologického séra, aniž byste ho zasouvali příliš hluboko do otvorů.

Sprej pro nosní hygienu MARIMER BABY umožňuje pečlivé uvolnění nosních cest.

Bronchiolitida

Co je bronchiolitida?

Tato „bronchitida“ (zánět průdušek), která může postihnout i kojence v prvních týdnech života, se šíří během zimních nebo jarních epidemií. Jedná se velmi nakažlivou virovou infekci dýchacích cest, průdušinek. Tomuto riziku jsou nejvíce vystaveni kojenci ve věku 3 až 9 měsíců, a to z anatomických důvodů, přičemž záleží na velikosti drobných průdušek. Bronchiolitida zpravidla začíná lehkou rýmou a suchým kašlem, které může doprovázet hvízdání. Dítě obtížně dýchá, obtěžují ho bronchiální sekrety, které se mu nedaří vykašlat. V nejzávažnějších případech se může objevit i horečka. Jedná se o virus, který se přenáší vzduchem, drobnými kapénkami při kašlání a kýchání či nepřímo rukama nebo kontaminovanými předměty, na kterých virus může přežívat několik hodin.

Jak ochránit své dítě?

Záleží na dodržování základních hygienických pravidel: pravidelně si myjte ruce, při péči o dítě noste chirurgickou masku, neobjímejte dítě, jste-li nemocní, zakrývejte si ústa při kýchání nebo kašlání.

Francouzi podceňují riziko přenosu na veřejných místech. Je však nutné nevystavovat dítě kontaktu s nachlazenými lidmi, nenavštěvovat jesle, vyhnout se hromadným dopravním prostředkům a hojně navštěvovaným obchodům!

Jaké jsou možnosti léčby?

Pokud příznaky přetrvávají a jsou intenzivnější, pak klasická léčba spočívá v respirační fyzioterapii, při které se zvýší výdechový průtok, který dítěti usnadní vykašlávání.

Preventivně nebo současně s fyzioterapeutickými sezeními lze rovněž pro uvolnění nosu užít mořskou vodu nebo fyziologické sérum.

Krvácení z nosu

Vaše dítě začne krvácet z nosu, aniž byste tomu mohli nějak předejít – ať je teplo nebo zima, ať je dítě v klidu nebo v pohybu, uprostřed noci nebo v supermarketu.

V každé nosní dírce se asi jeden centimetr od vstupu do nosu nachází oblast sliznice – cévní skvrna. Je tvořena velkým počtem drobných cév, které mají u některých dětí tendenci snadno praskat, protože jejich sliznice je křehká.

Rýma podporuje krvácení, protože způsobuje podráždění sliznice, a také strupy, které se uvnitř nosu tvoří, jsou více náchylné k odtrhnutí následkem opakovaného smrkání. Žádný strach, stačí jen pravidelně nos vyplachovat fyziologickým sérem nebo roztokem mořské vody.

Aby nedošlo k dalšímu podráždění sliznice, můžete také zvlhčit vzduch v místnosti.

Rýma u kojence

Pro mladé rodiče může být první rýma jejich dítěte silným okamžikem. Dítě je mrzuté, popotahuje nosem a může i obtížně přijímat potravu. Žádný strach, je to jen rýma, existuje mnoho způsobů, jak vašemu dítěti pomoci.

Jak se u dítěte rýma projevuje?

Při nachlazení dítěte se mohou objevit některé z následujících příznaků:

  • horečka vystoupí až na 38 °C,
  • kašel,
  • červené oči,
  • bolest v krku,
  • ucpaný nos a výtok z nosu,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • podrážděnost a neklid,
  • zduření uzlin (na krku a šíji).

Pravděpodobně se bude vašemu dítěti hůře dýchat nosem, pokud je ucpaný, a bude obtížněji sát při kojení nebo při pití z kojenecké lahve. Děti se často až do věku čtyř let nedokážou sami vysmrkat. Je na vás, abyste mu pomohli vyloučit tyto hleny (objevte naše praktické rady, jak vyléčit rýmu).

Přibližně do deseti dnů by rýma vašeho kojence měla ustat. U nejmladších kojenců to může trvat až dva týdny.